Plecak

Z Astroneer Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Plecak jest wielozadaniowym magazynem na małe przedmioty oraz posiada możliwość tworzenia przedmiotów. Zawiera 8 podstawowych miejsc na przyłączanie przedmiotów, 2 boczne miejsca, 3 miejsca na terraformerze, wbudowaną małą drukarkę, zbiorniki na tlen i energię. Plecak można "otworzyć" używając klawisza Q

Backpack 2.0.png

Podstawowe miejsca[edytuj | edytuj kod]

Plecak posiada 8 podstawowych miejsc na zasoby i małe przedmioty. Przedmioty mogą być przyłączone, odłączone i układane wedle uznania ręcznie, ale dopóki jest miejsce w ekwipunku, to wszystkie zasoby zebrane Terraformerem lub przedmioty wykonane przez podręczną drukarką zostaną automatycznie położone w podstawowych miejscach. Jeśli brakuje tych miejsc, to zebrane lub wytworzone przedmioty będą wyrzucane na ziemię w obrębie gracza.

Podstawowe miejsca nie zachowują się względem niektórych przedmiotów tak samo, jak boczne miejsca. Przykładowo, włączenie lampy roboczej jest niemożliwe na miejscu podstawowym, a jedynie na miejscu bocznym. Przedmioty, które zachowują się na obu miejscach tak samo to: zbiornik na tlen, bateria i bryły tlenu oraz energii.

Boczne miejsca[edytuj | edytuj kod]

Położone są w górnej części plecaka w obu rogach. Ich głównym zadaniem jest połączenie przedmiotu z plecakiem, np w celu wytworzenia energii. Najczęściej przyłączane są panele słoneczne oraz światła robocze. Te miejsca mogą również służyć jako dodatkowa przestrzeń do magazynowania.

Katalog[edytuj | edytuj kod]

Katalog

Wciśnięcie i przytrzymanie klawisza Q spowoduje otwarcie katalogu, w którym gracz może odblokowywać technologie za bajty. Katalog jest podzielony na 4 kategorie. Każda kategoria posiada inne rodzaje technologii. Na katalogu jest widoczny pad do nawigacji po katalogu, ale można się w nim poruszać używając strzałek lub klawiszy WASD oraz ZX do zmiany kategorii.

Wbudowana drukarka[edytuj | edytuj kod]

Proste przedmioty mogą być w niej wytworzone kosztem energii. Podczas przewijania dostępnych możliwych technologii do wytworzenia w drukarce, odpowiednie zasoby będą wskakiwać na miejsce potrzebnych zasobów do wytworzenia przedmiotu. Ta mechanika sprawia, że można unieść jedną bryłę zasobu więcej. Użycie tej drukarki do wytworzenia przedmiotu będzie zużywać 2,5 jednostki energii. Większe obiekty mogą być wytworzone w małym i średnim konstruktorze.

Przedmioty do wytworzenia[edytuj | edytuj kod]

Odblokowane domyślnie[edytuj | edytuj kod]

Przedmiot Koszt Opis
Mały generator 1x Złożony Produkuje małą ilość energii w zamian za Organiczny,.

Odblokowane dzięki badaniom[edytuj | edytuj kod]

Przedmiot Koszt Opis
Przewody 1x Złożony Łączy gracza do źródła tlenu z bazy lub pojazdu
Nadajnik 1x Kwarc Używany do zaznaczenia miejsca na planecie poprzez wyświetlanie ikony, która jest widoczna z dużych odległości
Pojemnik 1x Żywica Używana do przechowywania ziemi lub hydrazyny
Mały panel słoneczny 1x Miedź Wytwarza energię, gdy jest dostęp do światła
Mała bateria 1x Lit Przechowuje energię
Dynamit 1x Proch strzelniczy Używany do niszczenia pojazdów, struktur i terenu
Filtry 1x Złożony Zwiększa długość przebywania poza źródłem tlenu
Ogniwa zasilające 1x Złożony Szybko regenerują wbudowaną baterię plecaka i po wytworzeniu energii się niszczą
Zbiornik na tlen 1x Tytan Rozszerza maksymalną pojemność do magazynowania tlenu
Mała turbina wiatrowa 1x Aluminium Powolnie generuje energię, gdy jest wyeksponowany na działanie wiatru
Mody terraformera 1x Cynk Zmieniają właściwości Terraformera
Światło robocze 1x Miedź Przyłączone do bocznego miejsca wytwarza światło
Przedłużacze 1x Miedź

Tlen i Energia[edytuj | edytuj kod]

  • Na plecaku widnieją 2 wskaźniki: poziomy, niebieski, wskazujący poziom tlenu oraz pionowy, żółty, wskazujący poziom energii
  • Podstawowy zbiornik na tlen wbudowany w plecak pozwala na 70 sekund pracy bez dostarczania tlenu z zewnątrz. Bieganie zwiększa pobór tlenu, zatem taki zbiornik starcza na 50 sekund pracy.
  • Gdy poziom tlenu jest na poziome 50 procent oraz na poziomie 25, to gracz otrzymuje powiadomienie o tym. Gdy skończy się zasób tlenu, to gracz się dusi i po 5 sekundach od tego powiadomienia gracz nie może już biegać. Po powiadomieniu gracz ma 10 sekund na to, aby uzupełnić zapas tlenu przed śmiercią.
  • Wbudowana bateria w plecaku przechowuje energię, która wystarcza na używanie Terraformera z dołączonym modem przez 64 sekundy
  • Wbudowana bateria nie przesyła energii do baterii dołączanych do plecaka